Jaan Krossi Sihtasutuse juhataja Tõnis Arro: selleaastase Jaan Krossi kirjandusauhinna sai Enn Nõu


Eile, Jaan Krossi sünniaastapäeval, anti Tallinna Kirjanike Majas üle järjekordne Jaan Krossi kirjandusauhind, mille sai kirjanik Enn Nõu. Auhindamist leidis  dokumentaalromaan „Vabariigi pojad ja tütred“.

Jaan Krossi Sihtasutuse juhataja Tõnis Arro ütles, et auhinna rahaline väärtus on tuhat viissada eurot ja sellega kaasneb ka unikaalne mälestusplaat. Auhinna üleandmine toimus eile kell 16 Tallinna Kirjanike Maja Musta Laega saalis pidulikul kõnekoosolekul. Kõnega esinesid auhinnakomisjoni esimees Jaan Undusk ja laureaat Enn Nõu, katkendeid Enn Nõu triloogiast esitasid Triinu Meriste ja Meelis Rämmeld.

Triloogia “Vabariigi pojad ja tütred” ilmus Eestis aastatel 2010-2012. Sihtasutuse auhinnakomisjoni esimees Jaan Undusk ütles, et “romaani enam kui tuhande kahesajal leheküljel antakse autori perekonnaliikmete elulugude kaudu ajalooliselt tõene ja kirjanduslikult haarav pilt eesti inimeste saatusest 20. Sajandil,” ja rõhutas ka ka kogu Enn Nõu loomingu hindamatut panust meie lähiajaloo mõistmisse.  

Enn Nõu sündis 1933. aastal Tallinnas, elab alates 1944 Rootsis. Ta lõpetas Uppsala ülikooli ja tegutses aastakümneid kopsuarstina. Tema esimene romaan „Pidulik marss“ (1968), milles kirjeldatakse Eesti NSV kujutluslikku vallutamist Rootsi vägede poolt, tõi pikaks ajaks kaasa ta loomingu keelustamise kodumaal. Romaanis „Koeratapja“ (1988) käsitles Enn Nõu esimese kirjanikuna Otto Tiefi valitsuse tegevust 1944. aastal; seesama teema kerkib esile Jaan Krossi romaanis „Paigallend“ (1998) kümme aastat hiljem. Enn Nõu on abielus kirjanik Helga Nõuga, kellega tal on 3 last.

Jaan Krossi Sihtasutuse juhataja Tõnis Arro ütles: “Jaan Kross oli teatavasti väga mitmekülgne ja produktiivne looja ja seda mitmekülgsust peab silmas ka Jaan Krossi kirjandusauhind, küllap kõige laiemate valikuvõimalustega kirjandusauhind Eestis. Jaan Krossi kirjandusauhinna eesmärgiks on tunnustada silmapaistvaid saavutusi kõigis neis valdkondades, mis seostuvad kirjaniku mitmekülgse loometegevusega ning milles ilmneb sellele iseloomulik eetiline ja esteetiline nõudlikkus. Jaan Krossi kirjandusauhinna võib saada 3 aasta jooksul esmakordselt ilmunud raamatu eest ilukirjandusliku proosa, luule, draama, esseistika, kultuuriloo või tõlke vallas.